VAHİY SIRLARI-1
VAHİY SIRLARI-1 - Canibim.Com

                                  VAHİY SIRLARI -1

 

 

Hz.Ali (Kerremallahu Vechehu),Resul (sav) den şunu nakletmiştir:

Resul (sav) Mirac gecesinde Hak Celle ve Ala Hz.lerine:

Yarabbi,dedi .Sana karsı yapılan amellerin hangisi daha fazletlidir?

Hak Teala Hz.leride: Ya Ahmed Benim katımda tevekkülden daha faziletli bir amel yoktur.Benim kısmet ettiğime razı olmaktan yek amel de yoktur.

 

Ya Ahmed:Benim muhabbetim,benim için bir birini sevenler ve halkı birleştirenler için vaciptir.Benim gerçek taliplerim Hakkın yarattıklarına nazar eyleyenler,karınlarını dünya taamından boş tutanlardır.

 

Çünkü;onların yemesi,içmesi benim zikrimi,bana olan muhabbeti ve benim rızamı geri bıraktırırlar.Eğer bütün halktan daha zahit olmanı dilersen dünyadan perhizkar ve zahit ol ve ahrete rağbet eyle diye buyurdu.O zaman Resul (sav) de:

Dünyada zahit olmak ne demektir ve ahrete rağbet eylemek ne demektir? Diye sordu.Hak Teala Hz.leri:

 

Dünya nimetlerinden az al. Zahire toplama,beni an,zikret.Bunda daim ol. Diye buyurdu.Peygamberimiz (sav) de sordu: Senin zikrine daim olmak nasıldır? Hak Teala Hz.leri: Halktan uzaklaş,halvet yerlerde bana ibadet eyle dedi.

 

Resul (sav): Yarabbi, beni bir amele kılavuzla ki onun sebebi ile sana yakın olayım dedi.Hak Teala Hz.leri: Geceni ibadet ile ,gündüzünü kernın aç olacak derecede geçir. Ey Ahmed,her kişide üç haslet olmalı ki ben onun Cennete koyayım dedi.

 

Resul (sav) : Kişide üç haslet nedir ya Rabbel Alemin dedi.Hak Teala Hz.leri :O kişi önce dilini benim zikrimden başka şeye depretmesin.Gönlünü şeytan vesvesesinden saklasın.Açlığıda gözünün nuru bilsin dedi.

 

Hak Teala Hz.leri sonra dediki: Ya Ahmed Eğer açlığın,tenhalığın ve susabilmenin tatlılığını tadabilseydin bütün kemalatı bulurdun.

 

Resul (sav): Yarabbi, onlardan miras nedir diye sordu.Hak Teala Hz.leri: O kimsenin dilinde hikmet sözleri söylenir,gönlünde benim muhabbetim olur. Ey Muhammed, ALLAHI sevmek,kendisini Allah yoluna verenlerdir,fakirleri,eren kimseleri sevmektir.

 

Resul (sav) : Yarabbi, Allah yolunda olanlar dervişler kimlerdir? diye sordu.Allahü Teala şöyle buyurdu: Onlar az nesneye razı olanlardır.Açlığa sabır gösterenlerdir.Nimetlere de şükredenlerdir.Yalan söylemiyenlerdir. Ve bana isyan edici olmayanlardır.Elindeki bir şeyi elinden gitti diye üzüntüye,kaygıya düşmüyenlerdir.O şeyinde eline geçmesinden sevinmiyenlerdir.Bütün bu hallerde bana tevekkül gösterenlerdir.

 

Ya Ahmed Fakirlere, yoksullara yakın ol.Beylerden zenginlerden uzaklaş.Gökçek yiyeceklerden uzaklaş.Süslü gökçek giyecekler giyme.Gerçekten nefis,her şeyin sığınağıdır.Sen onu ibadete çekersen o seni günaha çekmeğe kalkar.Nefis tok olduğu zaman isyan edici olur.Aç olsa şikayet eder.Fakir yoksulluk içinde olsa sabırsızlık telaş gösterir.Eğer zenginleşe azar,beni unutur. Ya Muhammed Dünyaya ve dünya ehline kızgın ol.Ahiret ve Ahiret ehline muhabbet eyle

 

Hazreti Muhammed (sav) Yarabbi dünya ehli kimlerdir,ahiret ehli kimlerdir diye sordu.Hak Teala Hz.leri : Dünya ehli malı ,malı karısı ve çocukları kavmi olan,kızgınlığı bulunan,aza razı olmayan bir kimseye kötülük yapsa özür dilemeyen bir kimse kendisinden özür dilese özrü kabul etmeyendir.İbadet vaktinde gayretsiz olan,tembel olan günahkarlık zamanın da bahadır kesilen,fikri uzun olup eceli yaklaşan,nefsini hesaba vurmayandır.Nimetler geldiğinde şükretmeyen,belalar geldiğinde sabretmeyen,halkı daima günaha sevk eden,kendinden ululara saygı göstermeyen,kendisinden aşağı kimselere rahmet etmeyen acımayandır.Nefsine düşkün olanların yanında akıllı geçinenler ve akıllıların yanında cahil,bilgisiz olanlardır.

 

Ya Ahmed Ahiret ehli de şudur: Onların yüzü gökçektir,güzel ve latiftir.utanma duygusu içindedirler.Kötülükleri az olup faydaları çoktur.Sözleri uygundur,nefislerini daima hesaba çekerler.Gönülleri her zaman uyanıktır.Gözleri herdem benim muhabbetimle ıslaktır.Dilleri daima benim zikrimde bulunur.Nimet yeseler önce bana hamd ederler,sonundada şükrederler.Onların benim katımda duaları yüce ve makbuldür.Hiçbir zaman başkalarının işiyle uğraşmazlar.Çok yemek yemezler,süslü giyimler giymezler.Evleri bir şüheda yuvası meşhed gibidir.Dünyada ahrette onların gözünde birdir.Halk bir defa ölürse bunlar bindefa nefislerini öldürürler.Şeytanın yalanlarına uymamakla,namaza durdukları zaman sağlam yapılar gibi dururlar.Benden başkası ile meşkul olmazlar.İzzetim için böylelerine ebedi hayat veririm.Ruhları bedenlerinden ayrıldığı zaman ölüm meleğini onlara musallat etsem,onların ruhunu benden başka kimse alamaz.Canlarına göğün kapısını açarım onları Cennete çağırırım.Huriler,Cennet kızları,gılmanlarvildanlar ve yemişleronları karşılar.Arştan onlara güzel kokulu yerler veririm.Onlarla benim aramda hiçbir zaman perde yoktur ve

 

“CENNATIN LEHUM FİHA NAİMÜN MUKİMUN HALİDİNE FIHA EBEDEN İNNALLAHE İNDEHU ECRÜN AZİM” (Tövbe suresi ayet:21-22)

(İçinde tükenmez nimetler bulunan Cennetler vardır.Onlar Cennetlerde sonsuz olarak kalacaklardır.Allah katında en büyük mükafatlar,sevaplar vardır.)

NOT:YUKARIDA ANLATILAN ÖZELLİKLERİN TAMAMI AHMET CANİP EFENDİDE VAR OLDUĞUNA BU FAKİR ŞAHİTTİR.ALLAH ŞEFAATINA BİZLERİ NAİL EYLESİN.AMİN...!

 

 

Tüm MAKALELER