KALBİN FESAT KAPILARI
KALBİN FESAT KAPILARI - Canibim.Com

                                            KALBİN FESAT KAPILARI

 

 

 

 

Kalbin on beş fesada açılan kapısı şunlardır.

 

UCUB KAPISI

HIRS KAPISI

HASET KAPISI

GAZAP KAPISI

ŞEHVET KAPISI

MAL SEVGİSİ KAPISI

MAL TOPLAMA KAPISI

 

KALB-İ GAYZ-İ MÜTEALLİK

 

TAASSUP KAPISI

NEKESLİK KAPISI

FISK KAPISI

CEHİL KAPISI

ACELE KAPISI

TAMA KAPISI

TOKLUK KAPISI

 

Herkim bu kapıları bilirse kalbine girmek için ne Şeytan’a ne kötü sıfatlara yol vermesin.

 

Bilmek gerekir ki aşk (AŞK-I İLAHİ) gönülde taht tutar ve aşk öyle bir şeydir ki, her zaman sevgili (ALLAH) dileği ,maşuk  arzusu ile aşıka perde bırakır.Her nefis aşıkın yolundan perdeyi alıp götürür.Aşık sultan vucut sahrasına otağ kurunca bütün hazinelerini açığa vurdu demektir.

 

Aşığa zati şahitliği hasıl oldu artık.Vucudi zevkinden el çeker.Aşkın iksir hanesinde (Esmanın sarhoşluğunda) raks vurmağa başlar.(Döner,sema yapar) Ve maşukta her yüzünü her zaman aşıka tecelli ettirir.Aşık da her gözü ile maşuku her yüzden müşahede eyler.Ne perde,nede perde çokluğu buna engel olmaz.Bundan sonra durmadan maşukun sıfatları zuhur eder.Cefa da, hiç durmadan aşıkın sıfatı olur.

 

İşte böyle naz sıfatı aşıkın olur, o zaman aşıka vacip olan maşuktan,sevgiliden her ne gelirse ona razı olup boyun eğmekdir. Üzüntü,tenhalık ve köşe bucak ona mükafat ve bela nimet olur ve zahmetler onunla beraber olur.(Her ne gelse yahşidir,hep o dostun bahşidir.anlayışı dervişte hakim olur.Dervişin buradaki hali “EYVALLAH” demektir.)

 

Vakit olur ki aşıktan korku ve reca sıfatlarıda götürülür. Korku ve reca ya geride, mazide veya ileride, istikbaldedir. Aşık “AHADİYET,” Allah’ın birliği denizinde artık yüzmektedir, o denizin içine batmıştır. Ne mazi ne istikbal ona kalmamıştır. Devamlı bir surette o hal içindedir. Böyle olunca da :

 

“VE MEN HÜVE FİNNARİ KEYFE YAHTERIKU”

 

(Cehennem’de olan nasıl yanacaktır.) onun hali olur.

 

 

 

 

 

Tüm MAKALELER