MANEVİ HALİNİ NASIL SÜRDÜRÜRSÜN
MANEVİ HALİNİ NASIL SÜRDÜRÜRSÜN - Canibim.Com

                              RAMAZANIN MANEVİ HALİNİ DEVAM ETTİRELİM

 

 Elahamdülüllah ramazan ayını çok feyizli ve dolu dolu ümmet olarak geçirdik.Rabbim biz zavallı kullarına merhamet ederek ramazan ayı boyunca havaları serin ve yağışlı tuttu.

 

İbret alan aldı,almayana ne yapsan nafile “ Ayette rabbim diyor ya:Onların gözü var görmez “ işte bakar kör buna derler.Alklı var düşünmezler.Bunlar belhümadamlardır.Yani “ hayvandan da aşağı “

 

Bizim konumuz tabi ki hayvanlar değildir.Onlar hayvanlığını iki ayaklı da olsa yapacaklardır.Bizim konumuz;”RAMAZANI TERTEMİZ GEÇİRİP ŞERBETLENMİŞ,BAYRAMDA DA TATLANMIŞ” kimselere diyorum ki;Sakın ha …! Bu güzel halinizi avamı nas gibi hovardaca harcamayın.

 

“GÖZÜ,KULAĞI,DİLİ VE KALBİ” Günahtan,haramdan ve israfdan koruyun.Dilini zikirsiz bırakma daima “ LA İLAHE İLLALLAH “ ile meşkul ol.Unutma ki ömür kısa,günler su gibi akıp gidiyor.En büyük sermayeni farkında olmadan tüketiyorsun.

 

Peşinde koştuğun “Dünya ve içindekiler” kimseye yar olmadı ki sanamı yar olacak.Hayal kurma gelecek senin değil,geçmişe de hayıflanıp durma geri gelmez,sen bu güne bak hali değerlendir,hali yaşa.

 

Haftada bir kabir ziyaretine git de ibret al.Arada bir hastaneye git de ibret al.Kendin deki zenginliği anla “şükret”Seni Allah ve ahreti hatırlatan Allah dostlarının sohbetlerine devam et ki içindeki aşk ateşi alevlensin.Unutma.! “ODUN YANAR KÜL OLUR,İNSAN YANARSA KUL OLUR. “ Mevlana (k.s.) “HAMDIM,YANDIM,PİŞTİM,KUL OLDUM” diyor.

 

Demiri görmezmisin önce ateşte yanıyor,sonra örsün altında kabuklarından çıkıyor öylece çelik oluyor. Yani “TAKLİDİ İMANDAN,TAHKİKİ İMANA “ulaşman için bu çileleri çekeceksin.Dikensiz gül bahçesi olmaz.Gülü seviyorsan dikeninede katlanacaksın”

 

Ey İnsan.!Sen yer yüzünün “HALİFE “sisin.Boşunamı yaratıldığını sanıyorsun.”GÖZ,KULAK,AĞIZ “hepisi hesaba çekilecekler. “TÖVBE:119 – MÜMİNİN:19 – İSRA :36 “

 

“EVLATLARINIZ VE MALLARINIZ SİZİ ALLAHI ANMAKTAN ALI KOYMASIN:MÜNAFIKIN:9 “Ayetlerini unutmayasın.Sırtını Yaradana daya ki rahata eresin.Duvara dayarsan yıkılır altında kalırsın Allah muhafaza. “Malda yalan,mülkte yalan,albirazda sen oyalan oyununa düşme Ömrünü feda ettiğin evlatların sen ölünce seni kabire koyup  üstüne ilk toprağı onlar atacak..O zaman geçti kervan kaldık dağlar başındayı söylesen ne fayda.

 

Vakit varken sen şimdiden seni Allaha giden yolları öğretecek bir mürşidi kamil bul.Peygamber (s.a.v.) efendimizin takva metodunu sana öğretsin ki nefsini tezkiye edesin.”MAİDE SURESİ :35 “ vesilelere işaret ediyor.Yani mürşidi kamile işaret.

 

Bu duygular ile Cenab-ı Mevlam bütün Müslümanları daima Ramazan temizliği içinde bütün ömrünü geçirmesini niyaz ederim.

 

“PADİŞAHI ALEM OLMAK BİR KURU KAVGA İMİŞ,BİR VELİYE BENDE OLMAK CÜMLEDEN EVLA İMİŞ.

 

ÖLMEDEN EVVEL ÖLÜP,KABRE GİRMEDEN ÖNCE GİRENLERDEN OLMAYI MEVLAM NASİP EYLESİN.HU…

 

 

 

 

 

Tüm MAKALELER