İLMÜ LEDÜN SOHBETLERİ - 12
Canibim.Com

İLMÜ LEDÜN SOHBETLERİ - 12 - Canibim.Com

Allah dostundan biri fakir ve fukarayı yemeğe davet etti.Gelenlere sofraya yalnızca hurma ikrametti.Gelenlere dediki herkes yediği hurma çekirdeğini atmasın önünde tutsun ki her çekirdeği bir dinara alırım dedi.Böylece gelen fakirleri rencide etmeden mangır vererek yardımda bulundu.

 

Osmanlıda zenginler de yalılarına fakirleri iftara davet edip onlarla iftar yapar,sahur yapar sabah namazını kılıp yolcu ederken her birine birer kese altın “diş kirası”vererek teşekkür ederlerdi,evimizi şenlendirdiniz bereketlendirdiniz diye.”Hadis:Misafir rızkı ile gelir birini yer dokuzunu oraya bırakır”

Bu gün maalesef hangi kesimden olursa olsun zenginler davetlerini kendi statüsünde olan insanlara yapıyor,fakirleri sofralarında misafir etmiyor.havaları kaçıyor.Nereden,nereye.

 

Hz.Hasan (r.a) Atı ile giderken yol kenarında birkaç miskin (miskin sırtındaki ve karnındakinden başka olmayana denir.)  oturmuşlar topladıları kuru ekmeği yiyorlarmış.Hz.Hasan onlara selam vermiş,miskinlerde ey Allahın Resulünün evladı buyur soframıza diye davet etmişler.

 

Hz.Hasan (r.a) atından inmiş davete icabetle sofralarına oturmuş oda kuru ekmeklerden yemiş.Sonra da Hz.Hasan bu miskinleri evine yemeğe davet etmiş.Bir kaç gün sonra miskinler Hz.Hasanın evine gelmişler sofralar kurulmuş ve yemekler yenmiş.”Mütavaziliği görüyormusunuz ey müslüman Peygamber evladındaki hali.Bu gün böyle bir miskinin sofrasına bir imam dahi oturmaya tenezzül etmez utanır,kuru ekmeğe tenezzül ha…! Evine hiç sokmaz.

 

Hele günümüz insanı adam yolda kazaya raslamış yaralıyı arabasına almıyor ki koltuklar leke olur kirlenir diye.İnsanın değeri koltuktan daha değersiz.

 

Hz.Ömer (ra) birkaç arkadaşı ile Medineden Mekke’ye gidiyorlar.O zaman bu yolculuk “13-14 gün”sürermiş.Yollarına bir çoban koyun sürüsü ile çıkmış.Kafileden biri çobana bize bir koyun satarmısın demiş,çoban ben sürünün sahibi değilim satamam demiş,ozaman al parayı sahibine koyunu kurt kaptı dersin parada sende kalsın der.Çoban o şahsa der ki; Sürünün sahibini kandırmak kolay,kolay olmasına da ! “Allahı nasıl kandıracağız  ban onu söyle…!

 

Ey insan oğlu görüyormusun bu çobandaki keskin zekayı ,günümüzde diblomalı nice cahiller Allah korkusunu hiç akıllarına getirmeden nice insanları dolandırıp paralarını alıyor ve Allah korkusu aklına dahi gelmiyor. Oturduğu koltuğun gücü ile maddi çıkar sağlıyor,haksız kazanç elde ediyor,devleti zarara uğratıyor.

 

Hasan-ı Basri (k.s) ye birisi geliyor “Kızın ağlamaktan iki gözü de kör oldu,evime gelsen bir dua etsen kızıma diye ricada bulunuyor.Hasanı Basri kızın evine gitti ve kızı ağlamaklı buldu.Kıza niçin ağlıyorsun diye sordu,bak ağlamaktan gözlerin kör olmuş dedi.Kız cevaben “Allah ahirette Cemalini müslümanlara göstereceğini söylüyor,Allahı göreceğim bu göz dünyada görmese ne lazım. Eğer ahirette bu göz Allahı görmüyecekse bu dünyada!da görmese ne lazım der.

 

Hasan-ı Basri kızın bu bilge cevabı karşısında şaşırır kalır.Biz buraya nasıhat etmeye geldik fakat kızdan “çok hikmetli nasihatlar alarak dönüyoruz”der.

“İKİ GÖZÜNÜ DÜNYALARA VERMEZSİN /İKİ GÖZÜ VERENE NEDEN SECDE ETMEZSİN” Nimet bu gün para olarak algılanıyor,oysa vucudumuzun bütün uzuvlarını para olarak değerlendiremezsin ey gafil..! “sen yürüyen bir servetsinde sağlığının kadri kıymetini bilmiyor ve şükrünü gereğince eda etmiyorsun nekadarda nankörsün…! Bu gün koronadan hastane de entübü hastaya sor bir nefesin kıymetini? Sen bu hazinenin farkında bile değilsin.

 

Kutsi Hadis:Dünyada güle oynaya günah işleyenler,Allah onları ağlata,ağlata Cehenneme atacak.

Kimi de Dünya’da ağlaya,ağlaya zorluklar içinde ibadet yapanlarıda güle oynaya ahirette “Cennete” koyacağım diyor.

Zenginle diyecekler ki, keşke dünyada bizde fakir olsaydık da bu günahları işlemeseydim,bende bu fakirler gibi güle oynaya Cennete girseydim.

 

Hz.Ali’ye (k.v.)Sabır nedir diye sorarlar,Hz.Ali;Gövdenin üstünde baş ne ise,İman içinde sabır aynıdır.

 

HADİS:Peygamber (SAV) sahabenin bir beni Allah ve insanların sevmesi için ne yapayım der.Peygamber (sav) de sahabeye der ki; Allaha kanaat etki o seni sevsin.İnsanların ellerindekine razı ol ki insanlarda seni sevsin”  Yani hased ateşin odu yaktığı gibi,sizin güzel amellerinizi yok eder.

 

“HERKES YAHŞİ BEN YAMAN / HER KES BUĞDAY BEN SAMAN “ mütavizi ol  Yunusun dediği gibi “Er odur ki attığını vura /Er odur ki alçakta dura /Er odur ki baktığını göre/ Yüksekten bakan göz göz değil.(not:Bakmak ile görmek arasında gece ile gündüz kadar fark vardır.Her bakmak görmek değildir.) Allah (cc) bizi görenlerden eylesin Amin!..

 

Bu duygular ile  Allah (C.C.)  her birimizi kendine hakiki kul Peygamberine haki ki ümmet, üstadımıza da hakiki derviş eylesin.şeytanın oklarından olan riya,ucup ve kibirden muhafaza eylesin.Amin.   19 – mayıs – 2021 - Bursa

Tüm MAKALELER