GÜZEL SÖZLER VE ÖĞÜTLER
Canibim.Com

GÜZEL SÖZLER VE ÖĞÜTLER - Canibim.Com

 

Yüzü sirke satanın tezgahın da bal olsa kimse almaz(Mevlana) 

Gıybet zinadan daha şedittir,  çünkü; zina iki kişi arasında geçer, onları etkiler. Gıybet ise yayılır gider, herkesi  etkiler . İnsanları birbirine düşürür, cinayetlere sebep olur.

Aç kalırsan mideni dinlendirirsin. Oruç tutarsan bütün vücudun ve organların dinlenir, kalbin katılığı gider gözünden yaşlar akar.

HADİS :  Zeytin ağacının yaprağını çay gibi kaynatıp içersen şeker hastalığına iyi gelir. Saf zeytin yağı bağsura iyi gelir.Kabak baş ağrısını giderir, unutkanlığa iyi gelir.Kuru üzüm balgamı açar, strese iyi gelir, yorgunu giderir ahlakı güzelleştirir, kederi üzüntüyü giderir, itikafta dervişe üzüm verilir.(Hz. Peygamberin(s.a.v), Hz. Ali ye tavsiyesi)

Parça, bütünün habercisidir.(Hz.Ali)

İlim şehirliye, rızık köylüye verilmiştir.İlim rızkı çekip almıştır.Yani köyler şehire boşalmıştır.(M.Zahit KOTKU(k.s))

Her insan içindeki nefis ve şehveti terbiye etmedikçe, hakiki insan-ı kâmil olamaz.Hacca gitse de hakiki hac yapmış olamaz.Hacı olması için şehveti ve nefsini kontrol altına almış olmalı, yoksa yaptığı seyahatten öte değildir.(M.Zahit KOTKU(k.s))

DOĞUMDA OKUNACAK DUA

HADİS:Doğum yapan kadına okunacak ayetler şeytanı ona musallat etmez.(Ayetel Kürsü, Felak ve Nas sureleri)Erkek çocuğa akika kurbanı 2 tane, kıza 1 tane kesilir.Kurbanın kemikleri kırılmaz.Etini aileden herkes yer.Yedi gün içerisinde kesilirse iyi olur.

                                                       MISRÎ NİYAZİ DEN GÜZEL SÖZLER

Güneş bütün alemi nur ve ışık olarak zanneder.Karanlıkta her yeri zulmetle kaplı olarak düşünür.Arif ve muvahhid güneş gibi, cahil ise karanlık gibidir.Ca-hil, baktığı her şeyde ayıp, kusur ve eksiklik görür.Bilmez ki kendi ayıbıdır, oradan kendisine aksetmiştir.

Allahtan uzaklaştırıcı şeylerin en kuvvetlisi kibir ve şöhret; yaklaştırıcı sebeplerin en önemlisi de tevazu, alçak gönüllülük ve mahviyettir.

İnsanlar dört gruptur.Bir kısmı iyilik edene iyilik eder;Bu eşek huyudur.Bir kısmı kötülük edene kötülük eder;Bu köpeklerin ve yırtıcı hayvanların huyudur.Bir bölüğü iyilik edene kötülük eder;Bu yılan huyudur.Bir grubu ise kötülük edene iyilik eder; bu da Peygamberlerin, velilerin ve iyi insanların  huyudur.

Güzel ahlak; imandır, ameldir, ihlastır, zikirdir, ihsandır, tevazudur, öğüttür, tasavvuftur, cömertliktir, mürüvveddir, rızadır, sabırdır, Allah'ı sevmektir, ondan korkmaktır.

Kamil insanların etrafında daima hasetçiler bulunur.Herbirinin elinde ötekininkine benzemeyen bir mızrak vardır, o mızrakları bu kamil insana  ve ona aşık olanlara atarlar.

Dünya sevgisi insanların yardımlaşmasına engel olmuş, onları dünya malı yığmaya tutkun bir hale getirmiştir.Böylece derece itibariyle kendilerinden üsütn olanlara kin gütmeye, haset etmeye başlamışlardır.

                               MUHYİDDİN İBNÜ'L ARABÎ DEN NASİHATLAR

Allah'ın mümin kullarına selam vermek, yenek yedirmek, ihtiyaçlarına koşmak suretiyle sevgi göster.Resulullah şöyle temsil buyurdular: Muhabbet esirgemek ve merhamette müminler bir ceset gibidirler.O cesedin bir ağzasında bir ağrı olursa, vüudun her tarafından o ağrı duyulur.

Dinine faydalı olan kimselerle arkadaş ol.İlmiyle, ameliyle, güzel huylarıyla seçilmiş kimselerin sohbeti insana fayda verir.

Sadakaya devam et.Ahirette çok büyük mükafata nail olacakların içinde, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlarda vardır.Sadaka, farz zekat vermek gibi.Nafilede olur.Farz olan sadakayı verenler, bencillikten kurtulurlar.Nafile sadaka verenlerde büyük derecelere ererler.

Yemekte içmekte haram olan şeylerden korunmak nasıl lazımsa.Sözlerde de öylece lazımdır.Nasıl bileeğim dersen: Şöyle, içine sıkıntı veren, başkasının görmesini, duymasını istemediğin şeyler hep günahtır.Bir de kalbine şek ve şüphe veren şeyleri bırak.Bu hususta fetvayı kalbine sor.

Sakın kimse ile alay etme, eğlenme.Hele derviş meşrepli salih, mütevazi insanlarla alay etmek din ile alay etmek gibidir.

Allah'ın azabından kendini kurtarmak istersen, müslümanların büyüklerine, baban gibi hürmet et.Orta yaşlılarına ikram et.Küçüklerine şevkat göster.Mümin kardeşlerine kalbinde adavat bulunan cennet kokusu duymaz.

Sadaka vermeye gayret et.Sadaka Allah'ın gazabını söndürür.Kıyamette gölgelik olur.Meleklerin duasına mashar kılar.

İstiğfara devam et.Hele seher vakitleri çok istiğfar et.Allah'ın bir sınıf melekleri vardır.Onlar küreyi arzda bulunanlara çok dua ederler.Bir sınıf daha vardır ki onlar, seherler de istiğfar eden müminlere dua ederler.

Üç şeyden kork:Allahtan, nefsinden, Allah'tan korkmayandan.Her işinde niyetin halis olsun.Borçlu olma.Borçluluk geceleri rahatı kaçırır.Gündüzleri zelil eder.

Mideyi çok şişirme ahmaklaşırsın.Yaşamak için ye.Rabbine kulluk etmek için yaşa, yemek için yaşama.Semirmek için yeme.İçerisine yemek konulan kapların en şerlisi midedir.

Tüm MAKALELER